گبه ماشینی، فرشینه ای با طرح هایی اصیل

گبه ، نوعی قالی است؛ یعنی به غیر از تاروپود، پرز هم دارد ولی ضخامت پرز و طول گره آن نسبت به پرزانواع قالی، بسیار کلفت‌تر و بلندتر است. 

نام گبه و ریشه یابی لغوی آن برای اهل فن مشخص نیست ؛ اما آن چه که در چیدمان حروف و ساختار واژه معلوم است واژه گبه نامی ایرانی است دهخدا در فرهنگ لغت خود این واژه را با فرشهایی با پرز بلند اختصاص داده ، و نگارنده فرهنگ معین این واژه را با خرسک یکی دانسته ، اگر چه خرسک را درست معنی کرده و آن را فرش بد نقشه دانسته ولی تساوی واژه خرسک و واژه گبه از صحت چندانی برخوردار نیست . 

خرسک را معمولا برای یادگیری بافت فرش به افراد تازه کار میدهند تا اسلوب بافت را بر روی آن بیاموزد و به لحاظ آشنایی نداشتن کامل بافنده به اسلوب بافت و چیدمان نقشمایه ها زیر اندازی بد نقشه و بافت تولید میشود که اصطلاحا خرسک نام دارد . 

گبه، دست‌بافتی مخصوص عشایر لر و قشقایی بوده و جالب است بدانید گبه نقشه ندارد و طرح‌هایش ذهنی است؛  اغلب طرح‌های گبه ملهم از طبیعت بوده است یعنی بافنده، براساس ذهن خود یا منظره‌ای که می‌بیند، نقش حیوان، آدم و درخت یا حتی اشکال هندسی را می‌بافد. گبه دستبافته‌ای با اصالت است و نقوشی که در بافت آن به کار رفته است آن را از سایر دستبافته‌ها متمایز می‌کند. در طرح و نقشه گبه بیشتر از رنگ های متضاد هم و نقشه های قدیمی فرش ایرانی استفاده می شود. 

گبه به دلیل داشتن پرز کلفت و بافت درشت آن، فرش سنگینی است و چون گره‌هایش هم شل بافته می‌شود، دارای پرزهای نرم است. از اواسط دهه 1370 استفاده از آن برای مصارف خانگی نسبتا رایج شد. اگرچه طرح‌ گبه های ماشینی از اصالت طرح‌های گذشته تهی اند اما از زیبایی خاص خود برخوردار هستند. مدتی است که این گبه‌ها رونق خوبی در بازار داشته و مورد استقبال نسل جوان قرار گرفته اند.

گبه بافتی شبیه به فریز دارد و در دستگاه های فرش ماشینی بافته می شود جنس نخ آن پلی استر بوده و خاب بلند و نرمی دارد. گبه های ماشینی 350 شانه هستند و  وزنی نسبتا سنگین دارند و این مساله موجب می شود که روی سرامیک و سنگ سر نخورند.

گبه ماشینی  یکی از موفق ترین مصنوعات بشری است که ارزش تجاری این محصول بسیاری از تولید کنندگان فرش را به تولید این دستبافته و دخل و تصرف و تغییر نقشمایه ها و همگونی ان با بازار هدف وادار کرده است هر چند که گاه از نقشمایه های اصیل و فلسفه وجودی این کالای هنری صنعتی فاصله گرفته می شود.

گبه ماشینی قابلیت استفاده در آشپزخانه ها و اتاق خواب ها و حتی اتاق کودک را دارد با توجه به اینکه به تازگی از طرح های اساطیر ایرانی شاهنامه در بافت فرش های اتاق کودک استفاده می شود و این مساله در آشنایی کودکان با شخصیت های اساطیری  ایرانی بسیار موثر و حائز اهمیت می باشد.  

فروشگاه دنیای فرش کاشان با ارائه طرح های بی نظیری از گبه ماشینی با سایزهای مختلف از 1/5×1 تا 12 متر بزرگترین فروشگاه اینترنتی فروش انواع فرش  های ماشینی کاشان با طرح های اصیل ایرانی است.

 

 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران