مشاور فرش (نکات قبل از خرید فرش)

از آنجا که خرید یک تخته فرش کار چندان ساده ای نیست و نمی شود هر سال آن را تکرار کرد باید موقع انتخاب کمی حساس تر عمل کنیم. برای پیشگیری از این اتفاقات ناخوشایند اطلاعات ساده اما مهمی را برایتان داریم. اطلاعاتی که با دانستن آنها می توانید بین یکی از فرش های دستباف، ماشینی یا مدرن باتوجه به بودجه ای که در اختیار دارید بهترین گزینه را انتخاب کنید. 

بهتر است قبل از خرید فرش این نکات را جدی بگیرید تا انتخاب اقتصادی انجام دهید. 

 • فرشی را انتخاب کنید که کارایی آن خوب باشد، با تراکم، شانه و الیاف خوب باشد. هرچه الیاف فرش بیشتر باشد (با گره ها و دسته شده)، فرش شما دوام بیشتری پیدا می کند.

 • فرش های ماشینی مشابه فرش های دستباف اند ولی قیمت آنها بسیار پایین تر است. قیمت فرش های تزئینی هم در مورادی مشابه فرش های ماشینی است اما برخی نمونه ها کمی ارزان تر هستند.اگر قصد خرید فرش های قیمت مناسب دارید بهتر است فرش های ماشینی را در اولویت قرار دهید.

 • برای فضاهایی با وسعت کم، فرشی با ترکیب روشن انتخاب کنید. در ضمن طرح افشان برای این نوع فضاها مناسب تر است ولی هرگز طرح خشتی انتخاب نکنید چون فضا را بیشتر کوچک نشان می دهد.

 • اگر اتاق شما به اندازه کافی نورگیر نیست، فرش با ترکیب رنگی روشن  انتخاب کنید. هر چه فرش روشن تر باشد فضا نورانی تر به نظر می رسد. فرش های روشن باعث بزرگ نشان دادن اتاق می شوند و رنگ های تیره باعث دنج و کوچک نشان دادن فضا. این موضوع مهمی برای انتخاب نوع رنگ است.

 • به هنگام انتخاب رنگ فرش به پالت رنگی موجود در فضا شامل رنگ  دیوارها، پارچه روکش مبلمان، پرده ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهم تر رنگ کفپوش توجه کنید. اگر در فضای مدنظر شما، دیوار، کفپوش یا مبلمان طرح دار وجود دارد، فرشی با طرح های خلوت انتخاب کنید تا تعادل طرح و نقش در کف محیط حفظ شود. گبه به لحاظ سبک طراحی بهترین انتخاب برای محیط های رنگی و شلوغ است.

 • برای فضاهای پر رفت وآمد مثل اتاق نشیمن یا ورودی خانه،  فرش های روشن با بافت ظریف یا به اصطلاح رج بالا مناسب نیست.  این گونه فرش ها در این مکان ها در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار می گیرند.

 • قبل از خرید فرش به سنتی یا مدرن بودند  خانه خود نیز توجه کنید.  مثلا اگر خانه شما کفپوش پارکت دارد، گبه روی آن زیباتر می شود اما برای فضاهای سنتی تر، طرح لچک ترنج مناسب تر است

 • یک فرش کامل فقط باید دارای ترکیب درست در تراکم، گره و الیاف باشد. تراکم به نزدیکی گره ها گفته می شود. هرچه پرز (خواب) و شانه ها پرتراکم تر باشد فرش شما دوام بیشتری خواهد داشت. گره ها به چرخش الیاف به دور خود گفته می شود. هرچه چرخش های الیاف محکم تر باشد به دوام فرش افزوده می شود.

 • برای انتخاب فرشی مناسب و ایده آل اولین قدم این است که شیوه استفاده از اتاق و نوع کاربرد آن را در نظر داشته باشید. فرشی که در یک اتاق پذیرایی پر رفت و آمد و یا در یک اتاق ناهارخوری شلوغ انداخته می شود حتما باید قابلیت پاخوربودن را داشته باشد و برای استفاده های طولانی مدت و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار انتخاب شود ولی برای فضایی مانند اتاق خواب که مکانی برای استراحت است و همچنان پر رفت و آمد هم نیست می توانید فرشی با جنسی لطیف و از طیف رنگ های روشن استفاده کنید.

 • به سبک زندگی تان توجه خاصی داشته باشید، اگر در خانه تان کودک دارید و یا اعضای خانواده تان ورزشکار هستند بهتر است از طرح ها و نقش هایی استفاده کنید که شلوغ و تیره هستند و کثیفی را نمایان نمی کنند. باید توجه داشته باشید که این سبک زندگی شما با افرادی که تنها زندگی می کنند بسیار متفاوت است ولی اگر از آن دسته افرادی هستید که خانواده کم جمعیت دارید و عادت به رفت و آمد و شلوغی ندارید بهتر است از فرشی که دارای نقوش کم و به رنگ روشن است، استفاده کنید.

 • فرش های تک رنگ تیره، مانند آبی نفتی، مشکی یا قهوه ای مایل به شکلاتی به سادگی لکه های روشن و یا دوده ها را نمایان می کنند. فرش هایی که دارای رنگ های بسیار روشن هستند، مانند سفید و یا کرم گرد و غبار و جای پا را نشان می دهند. اگر فرشی را برای محوطه بیرونی خانه می خواهید، بهتر است محیط خارج خانه و میزان آلودگی را درنظر بگیرید تا فرش جلوی در کثیف نمایان نشود. محیط داخلی خانه را هم بررسی کنید تا ببینید که بیشتر چه نوع کثیفی شامل آن می شود و سپس رنگ فرش را انتخاب کنید.

 • اگر فضای کوچکی در خانه دارید و می خواهید بزرگ تر نمایان شود، بهتر است از فرش هایی که داری رنگ های روشن هستند، استفاده کنید. به طور معمول این نوع از فرش ها فضا را بزرگ تر جلوه می دهند. 

 • اگر فضای خانه تان بسیار بزرگ و کم اثاثیه جلوه می  کند، بهتر است از فرش هایی استفاده کنید که دارای رنگ های تیره هستند، این نوع فرش ها فضایی دنج، گرم و صمیمی به وجود می آورند. فرش هایی که دارای چند رنگ مختلف هستند یا طرح هایی تو در تو دارند، ذرات کوچک، غبار و خاک را کمتر از دیگر فرش ها نشان می دهند. اگر خانه ای دارید که در معرض گرد و غبار و دوده قرار دارد، بهتر است یکی از همین انواع فرش ها را انتخاب کنید

 •  

 • انتخاب فرش و استفاده از آن به عنوان یکی از عناصر تشکیل دهنده دکوراسیون یکی از موارد مهمی است که زیبایی و تناسب دکوراسیون منزل بسیار به آن وابسته است؛ اینکه چه فرشی را برای کدام دکور انتخاب کنیم و فرش چه مساحتی از فضای مورد نظر را اشغال کند عامل مهمی است که اغلب از سوی مردم به اشتباه انتخاب می شود.

 • قبل از اینکه وارد مقوله فرش و نحوه انتخاب آن در دکوراسیون متناسب با فضای منزل شویم، لازم است تذکر دهیم که چه در مورد فرش و چه در مورد دیگر موارد، انتخاب ها با توجه به اینکه در کل از چه سبکی برای دکوراسیون استفاده کرده ایم، متفاوت خواهد بود.

 • به عنوان مثال فرشی که برای کاربرد در دکوراسیون سبک مدرن انتخاب می شود و برای این سبک مناسب است بسیار متفاوت با فرشی است که در سبک های کلاسیک یا هرکدام از زیرشاخه های آن کاربرد دارد. اما در مورد این عنصر از دکوراسیون، آنچه در میان تمام سبک ها می تواند یکسان باشد آنکه بهتر است تا حد امکان تلاش کنیم جز میز مقابل مبلمان، عنصر یا شی دیگری روی فرش قرار نگیرد؛ محاسبه این فواصل، زمانی که مبلمان در منزل چیده می شود خودبه خود مساحت فرشی که متناسب با حجم منزل و نحوه مبلمان شماست به دست می آید. باز هم در این مورد باید تاکید کنیم که ابتدا باید مساحت صحیح، متناسب و موردنیاز با فضای منزل را برای کاربرد فرش تعیین و سپس اقدام به خرید کنید.

 • در اینجا دو نوع سلیقه مطرح می شود ، عده ای معتقدند به اندازه اتاق یا مکانی که می خواهید بپوشانید فرش بگیرید و نه کوچکتر یا حتی بزرگتر از آن اندازه. وجود سایزهای مختلف انواع فرش ها در بازار انتخاب های بیشتری پیش پایتان قرار داده است در مقابل عده ای دیگر معتقدند. مساحت فرش را هیچ گاه نباید مساوی با مساحت اتاق یا فضای موردنظر انتخاب کرد؛ برای مثال اگر اتاق شما ۱۲ متر مربع مساحت دارد انتخاب فرش ۱۲ متری برای پر کردن این اتاق کاملا اشتباه است. انچه که در میان اهمیت دارد توجه به شرایط و نیاز شخصی خود شماست در این موارد اصولا قاعده خاصی حاکم نیست

 • در مورد رنگ بهتر است که فرش با رنگ غالب تر یا رنگ تیره تر در طیف رنگی مورد استفاده در دکوراسیون انتخاب شود. رنگ فرش باید نسبت به رنگ مبلمان گرم تر و تیره تر باشد؛ در مورد رنگ میز هم چون بر روی فرش قرار می گیرد بهتر است همیشه رنگ کوسن های مبلمان انتخاب شود. اگر تصمیم گرفتید از دو رنگ متفاوت برای فرش و مبلمان استفاده کنید باز هم باید رنگ فرش رنگ غالب و گرم تر و تیره تر باشد. در مورد بافت فرش هم در مقایسه با دیگر بافت های کاربردی دکوراسیون مانند بافت مبلمان یا پرده، باید به این نکته اشاره کنیم که بافت فرش باید درشت تر از سایر بافت ها باشد و در واقع اولویت دیداری بافت در دکوراسیون نسبت به دیگر عناصر با فرش است. در صورتی که تمایل به استفاده از فرش های مدرن یا فرش های جدیدی که با طرح های متنوع در قالب گلیم فرش در سال های اخیر به بازار عرضه می شود دارید، حتما باید این فرش ها را برای دکوراسیون سبک مدرن انتخاب کنید؛ همچنین استفاده از فرش هایی با طرح های گل و بوته سنتی، یا فرش های ایرانی که طرح های زیاد و نقش های شلوغی دارند برای کاربرد در سبک های مدرن دکوراسیون به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران