فرش 1000 شانه، دوستی سنت و مدرنیته!!

فرش ماشینی با الهام گرفتن از فرش دستباف طراحی و تولید شده است. فرش‌های ماشینی با فناوری‌های مختلف، جنس‌های مختلف و با شانه و تراکم‌های متنوعی تولید می‌شوند. یکی از متداول‌ترین فرش‌های تولید شده در ایران فرش‌هایی از جنس آکریلیک هستند. آکریلیک به دلیل شباهت زیاد به الیاف طبیعی( پشم ) و همچنین عمر و کیفیت بالاتر نسبت به الیاف مشابه دیگر جزء فرش‌های با دوام بالا به حساب می‌آید. الیاف مصنوعی اکریلیک به دلیل شباهت زیاد به الیاف طبیعی پشم و کیفیت بالا و قیمت مناسب‌تر نسبت به پشم، در دهه‌ی ۱۹۶۰ به عنوان ماده اولیه‌ی تولید  فرش‌های ماشینی مورد استفاده قرار گرفت. الیاف اکریلیک از نظر ظاهری و حسی، بسیار به الیاف پشم نزدیک هستند و گاهی تشخیص نوع جنس آن‌ها به سختی انجام می‌شود.

الیاف اکریلیک بیشترین عمر و دوام را در بین سایر الیاف مصنوعی دارا هستند و برای مدت طولانی حتی تا بیش از ۳۰ سال قابل نگهداری و استفاده هستند. پردازش‌های خاصی مانند هیت‌ست هم که روی الیاف انجام میشود سبب در افزایش عمر و دوام فرش می شوند

در الیاف، درجه کیفیت‌های مختلفی وجود دارد که تنها الیافی با بالاترین درجه کیفیت می‌توانند فرش‌هایی با بالاترین درجه عمر و کیفیت را نتیجه دهند. برای مثال الیاف اکریلیک با درجه بندی‌های مختلف و طول الیاف گوناگون در تولید فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. الیاف با کیفیت کمتر، پرزدهی زیادی دارند و در زمانی به مراتب کمتر از الیاف با درجه کیفی بالا از بین می‌روند.

برای تشخیص آکریلیک واقعی، با دو انگشت خود لای فرش را باز کنید و نخهای فرش را مشاهده نمایید. اگر نخ فرش تاب نداشته باشد و مانند پشم باشد اگر نخ فرش تاب داشته باشد مطمئنا جنس نخ فرش اکریلیک است. فرشهایی که جنس نخ آن اکریلیک باشد از کیفیت بالاتری برخوردار می باشند.

فرش ماشینی در گذشته بیشتر با الهام گرفتن از طرح‌های فرش دستباف که معمولا شامل بخش‌های لچک، ترنج و حاشیه هستند طراحی و بافته می‌شد. با گذشت زمان و تغییر سلایق، طراحی فرش ماشینی نیز دستخوش تغییراتی شده است با این حال طرح‌های سنتی به ویژه طرح‌های اصیل فرش دستباف هنوز هم کاربردها و مشتریان زیادی دارند.

تفاوت فرش 700، 1000 و 12000 شانه و حتی علت نام گذاری آنها، تراکم طولی و تراکم عرضی آنهاست.

تراکم فرش به فشردگی آن مربوط می شود که هرقدر تراکم فرش زیادتر باشد فرش سنگین تر و سفت تر می باشد. اما شانه به ریز بافت و شلوغ بودن فرش مربوط می شود که هرچه این دو مورد بیشتر باشد به فرش دستباف شباهت بیشتری دارند و در اصطلاح دستباف گونه میباشد.

مثلا یک فرش ۱۰۰۰ شانه در ابعاد ۴×۳ متر، دارای ۳۰۰۰ گره در عرض فرش است. تعداد گره‌های عرضی فرش بر اساس شانه‌های فلزی دستگاه بافت فرش مشخص می‌شود.

تراکم نیز همانند شانه اصطلاحی است که تعداد گره‌های موجود در هر متر از طول فرش را مشخص می‌کند. معمولا تعداد گره‌های طولی از تعداد گره‌های عرضی بیشتر است. برای مثال فرشی با تراکم ۲۰۰۰ و در ابعاد ۳×۲ متر، دارای ۶۰۰۰ گره در طول فرش است.
 
سایر مطالب پیشنهادی...

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران