شستشوی انواع فرش با شامپو فرش

اگر فرش شما کثیف شود شما ممکن است ساعتها وقت و تلاش صرف تمیز شدن آن کنید. در اینجا با یک راهنمایی سریع به شما کمک می کنیم چگونه فرش خود را تمیز نمائید.

تمیز کردن و حذف لکه ها ی تابلو فرش و فرش می تواند یک چالش بزرگ باشد. خدمات حرفه‌ای تمیز کننده فرش (قالیشویی ها) نیز می تواند گران باشد. شما می توانید تنها با یک سطل و یک اسفنج، خودتان فرش را تمیز نمائید. برای صرفه جویی در پول و اینکه خودتان آن را انجام دهید، در اینجا راهکارهایی برای چگونگی تمیز کردن فرش به شما نشان می دهیم :

مراحل شامپو فرش کشیدن

 در مرحله اول باید از یک جاروبرقی با مکش بالا استفاده کنید و گرد و غبار را از لا به لای تاروپود فرش خود بیرون بکشید. اگر این گرد و غبار ها در میان پرز ها باقی بماند، ممکن است باعث چرک تاب شدن فرش شما شود.

 برای کشیدن شامپوی مخصوص فرش از برس هایی با بافت نرم استفاده کنید، برس های سیمی و یا زبر به تار و پود فرش شما آسیب می زند.. این یکی از نکاتی است که باید بسیار به آن توجه کنید.

 برای درست کردن محلول شست و شو حتما از آب ولرم استفاده کنید، آب داغ بافت فرش را دچار آسیب می کند و آب سرد هم قدرت پاک کنندگی زیادی ندارد پس بهترین گزینه آب ولرم است.

 یکی دیگر از نکات بسیار مهم انتخاب شامپو فرش مناسب است. این انتخاب بستگی به جنس فرش شما دارد. شامپو فرش هایی با درصد پایین خاصیت اسیدی و فاقد جوهر نمک برای شما در اولویت هستند.

پاک کننده را با توجه به آنچه شما در خانه در دسترس دارید انتخاب کنید. یکی از این پاک کننده ها که بطور تخصصی برای تمیز نمودن فرش از آن استفاده می شود شامپو فرش می باشد که همه جا در دسترس میباشد.

هفت راهِ تمیز کردن فرش با مواد شوینده در زیر آمده است که در ذیل بررسی می‌شود:

روش اول :

۱- یک راه حل از پاک کردن، این است که شوینده ظرف مایع را با آب گرم مخلوط کنید.

۲- در شروع ۱/۴ قاشق چایخوری از مواد شوینده را به ۱ فنجان آب گرم اضافه کنید .

اگر شما به بیش از این مقدار نیاز دارید ، مقدار شوینده را افزایش دهید تا مقدار مورد نظر شما بدست بیاید.در صورت در دسترس بودن شامپو فرش میتوانید از این محصول جهت تمیز نمودن فرشتان استفاده نمائید .

۳- با یک دستمال و یا اسفنج محل لکۀ فرش را تمیز نمائید .

روش دوم :

۱- با استفاده از ۲/۱ فنجان از یک پاک کننده خانگی چند منظوره بدون سفیدکننده، ویا ۲/۱ فنجان از نرم کننده پارچه، ۱ فنجان آمونیاک و ۱ گالن از آب گرم محلولی تهیه نمایید.

۲- با یک کهنه و یا اسفنج محل فرش را تمیز نمائید .

روش سوم :

۱- محلولی از مقداری قسمت پاک کننده خشک (مانند پودر شوینده) و آب گرم به نسبت ۱ به ۱۰ درست نمائید 

۲- با یک کهنه و یا اسفنج محل فرش را تمیز نمائید .

روش چهارم:

۱- نیم فنجان از پودر شوینده، ۱ قاشق چای خوری آمونیاک و یک لیتر آب گرم را در یک کاسه ریخته و بهم می زنیم تا کف ایجاد شود .

۲- با یک اسفنج یا پارچه تمیزبه آرامی کف را در در سراسر فرش پخش و مالش می دهیم .

۳- اجازه دهید تا فرش خشک شود.

روش پنجم :

۱- با استفاده از مقدار مساوی از شیشه پاک کن و آب گرم، محلولی تهیه نمایید.

۲- وجود آمونیاک در شیشه پاک کن باعث تمیز شدن و حذف لکه ها می شود.

روش ششم :

۱- محلولی از مقدار مساوی از سرکه و جوش شیرین درست کرده تا زمانی که به شکل خمیر ضخیم در بیاید وسپس آنرا با آب گرم رقیق نمایید.

۲- محل لکه را با فرچه، مسواک و یا اسفنج تمیز نماید.

روش هفتم :

۱- نصف قاشق بکینگ پودر را با ۱۰۰ گرم آرد ذرت را با هم مخلوط می کنیم .

۲- کمی برگ گل سرخ مایل به قرمز خشک شده و مقدار کمی گلاب برای رایحه و عطر به آن اضافه نمایید.

۳- مواد تشکیل دهنده را در کیسه های پلاستیکی و یا ظروف درب دار ریخته و تکان دهید تا زمانی که به خوبی مخلوط شود.

۴-مخلوط را بروی فرش بپاشید و با استفاده از جارو بروی الیاف فرش فشار واردکنید .

۵-اجازه دهید این مخلوط از سر شب تا صبح بر روی فرش باقی بماند.این راه حل علاوه بر پاک کنندگی ،بوی بد فرش را نیز می گیرد بدون اینکه فرش مرطوب وخیس شود .

هشدارها

سفید کننده و آمونیاک را با هم مخلوط نکنید زیرا گاز سمی تولید می کند که کشنده می باشد .

همیشه پاک‌کنندهای دست ساز (خانگی) را در یک منطقه کوچک وکم رنگ برای اولین بار آزمایش کنید و سپس برای محل مورد نظر استفاده نمایید.

مطالب کاربردی پیشنهادی:
 
 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران