مشاور فرش( لکه گیری فرش ماشینی)

علاوه بر نظافت منظم فرش های ماشینی، باید به لکه های اتفاقی روی فرش ماشینی خیلی زود رسیدگی شود در حالت کلی مواد بسیاری در محیط  خانه  میتوانند باعث ایجاد انواع لکه روی فرش شود از زیبائی رنگ و طرح فرش ماشینی بکاهند اما عموما از بین بردن لکه های وارده به فرش ماشینی در خانه کار بسیار ساده و ارزانى بوده و نیاز به تخصص و اطلاعات و مهارت زیاد ندارد. در این متن، ترفندها و ریزه کاری های لکه گیری فرش ماشینی را برای شما بیان میکنیم امیدوارم به کار گیرید.....

در صورت ایجاد لکه بر روی فرش ابتدا لکه را از روی فرش پاک نموده سپس مايعاتی که به پشت فرش رسیده را تميز نموده و پشت فرش را در معرض هوا قرار دهید تا از ايجاد کپک جلوگیری شود و مانع پوسيدگی فرش شود.

مايعاتی مانند چای، شربت و نوشابه در صورتی که بر روی فرش ريخته شود اگر قابل برداشتن با قاشق باشد و کاملا در بافت فرش نفوذ نکرده آنرا جمع می کنیم و سريعا اين کار بايد انجام شود که مايعات درون فرش رسوخ نکند و سپس با دقت در پاک شدگی کامل لکه ها بايستی با پارچه نخی سفيد که دارای قدرت جذب می باشد بر روی محلی که لکه ايجاد شده کشيده شود و اين عمل تاحدی تکرار شود تا لکه کاملا از سطح فرش برداشته شود.

سفيد بودن پارچه لکه بری باعث می شود تا جايی که لکه کاملا تميز شود آثار لکه بر پارچه باقی نماند.در مراحل اول که پارچه سفيد بر روی لکه کشيده می شود بايد مرطوب و کمی آغشته به صابون مايع يا به ميزان اندک آغشته به مايع فرش شويی باشد ميزان مصرف مايع به گونه ای باشد که کمی کف روی پارچه ايجاد شود و بعد از اين مرحله خيس بودن پارچه با آب کفايت می کند. از تماس مستقيم هر نوع محلول و مايعی با فرش جدا خود داری شود. برای اينکه لکه ايجاد شده بر روی سطح فرش بیشتر پخش نشود مسير کشیدن پارچه بر روی لکه فرش از اطراف به داخل باشد

پاک کردن انواع لکه فرش ماشینی:

 • لکه آدامس: با یخ آدامس را سفت نمایید و سپس با استفاده از یک کاردک به آرامی آن را از سطح فرش جدا نمایید.

 • لکه مایعات شیرین: مانند شربت و چای شیرین و ... پوسیدگی فرش را تسریع می بخشد که بایستی اثر این مایعات را سریعا از روی فرش پاک کنید.

 • لکه روغن و چربی: برای زدودن این لکه ها از روی فرش از صابون و سرکه سفید و پاک کننده های خنثی استفاده کنید.

 • لکه تخم مرغ و خون: از محلول نمک، صابون و سرکه سفید با آب نیمه گرم استفاده نمایید.

 • لکه روغن: ابتدا آن را با قاشق جمع کنید سپس یک پارچه سفید روی محل آغشته از روغن بگذارید و روی آن را با اتو نیمه گرم اطو نمایید، روغن موجود در فرش جذب پارچه سفید خواهد شد.

 • لکه دوده: جهت از بین بردن دوده از فرش و به ویژه موکت تیره رنگ، روی دوده نمک بپاشید و بعد از 1.5 ساعت، روی فرش جاروبرقی بکشید.

 • لکه جوهر سیاه: برای از بین بردن اثر جوهر سیاه روی فرش، مقداری ماست روی محل لکه بریزید و با قاشق ماست را جمع کنید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید و سپس با یک دستمال نمدار روی آن را بکشید تا لکه کاملاً از بین برود.

 • لکه قهوه و چای: برای پاک کردن لکه های قهوه، چای و مواد رنگی دیگر ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده، با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به آرامی رطوبت محل موردنظر را بگیرید.سپس مقداری آب معدنی روی آن بریزید و پس از چند دقیقه، محل را با دستمال پاک کنید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا هیچ اثری از لکه روی فرش بر جا نماند.همچنین شیر، شکلات و قهوه را با آب نیمه گرم و صابون و یا با شامپو تمیز نمایید.

 • برای رفع لکه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیرچرب که زود خشک نمی شود روی مقداری پنبه مرطوب بریزید و آن را آرام روی لکه قرار دهید.به این ترتیب مقداری از ذرات جذب پنبه و حلال روی آن می شود. این کار را آن قدر تکرار کنید تا لکه به طور کامل از بین برود. سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید.

 • لکه کاکائو، چسب و بستنی: برای رفع لکه کاکائو، چسب و بستنی، ابتدا به آرامی اطراف محل موردنظر را جمع کنید تا لکه بیشتر پخش نشود.سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون این که محل لکه را بمالید، به آرامی آن را تمیز کنید.چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید، اثر ماده ریخته شده به طور کامل از بین می رود. سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

 • لکه شمع: برای برطرف کردن لکه شمع روی فرش، ابتدا تا حد امکان شمع ریخته شده را با دستمال بردارید. محل مورد نظر را به طور کامل با کاغذ بپوشانید.سپس اتوی گرم را روی کاغذ بکشید. این عمل را چند بار تکرار کنید تا لک برطرف شود.

 • برای رفع لکه های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده اید مقداری کف خمیر ریش روی محل لک بریزید.سپس محل را با پارچه ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید. محل لک را با پارچه تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید.هرگاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی، رطوبت فرش از بین برود

 • برای تمیز کردن فرش با شامپو، ابتدا تمام سطح فرش را با جاروبرقی تمیز کنید تا گرد و غبار آن گرفته شود. سپس از شامپوی فرش استفاده کنید.

 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران