انواع خاب در فرش ماشینی

فرش ماشینی به کفپوشی با زمینه تار و پودی گفته می شود که نخ هایی طولی به نام نخ خاب كه بعد از زمينه بافته شده و ارتفاع 3 تا 25 میلیمتر بالا آمده است. 

 جنس نخ خاب: جنس نخ خاب يكي از فاكتورهاي مهم در انتخاب يك فرش مي‌باشد و با توجه به محل استفاده و مقدار هزينه‌اي كه مي‌خواهيم بپردازيم مشخص مي‌شود. امروزه عموماً فرش هايي با جنس پرز اكريليك،پلي‌پروپيلن، پشمي، ويسكوز، نايلون و مخلوطي از انواع الياف مختلف توليد مي‌شود.

خاب لوپ یا خاب حلقه ای چیست؟

معمولاً این نوع از بافت فرش ها به صورت تنها و یا ترکیبی از خاب حلقه ای و خاب بریده (Cut  Loop) به کار می رود و ظاهری همانند فرش های سیسال (Sisal) به فرش می دهد که این روزها به ویژه در بازارهای اروپا، آمریکا و آسیای شرقی بسیار محبوب است. چرا که قابلیت های بسیار زیادی برای ایجاد جلوه و بافت در سطح های مراکز تجاری، منازل، محل های عمومی، هتل ها و ... دارد و در انواع مختلف لوپ از جمله خاب حلقه ای کوتاه و کشیده شده، بلند، طرح دار و ... تولید می شوند.

در تولید فرش های با خاب لوپ یا همان خاب حلقه ای انتخاب نوع نخ فرش دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. معمولا در تولید این نوع فرش از نخ های حجیم فیلامنتی ممتد یا همان نخ BCF استفاده می شود که می تواند از انواع الیاف مصنوعی، نایلون، پلی پروپیلن و حتی صد در صد پشم ریسیده شده استفاده کرد.

در این نوع فرش ها به لحاظ ساختار بافت و کیفیت محصول نهایی نمی توان از مخلوطی از نخ BCF و یا نخ پشمی استفاده کرد. معمولا در پروژه های بسیار بزرگ از الیاف مصنوعی که طبیعتاً ارزان تر هستند و در پروژه های لوکس تر نخ های صد در صد پشمی با رنگ طبیعی سفارش داده می شود.

فرش های دارای بافت حلقه ای (Loop Pile) می تواند با دو ساختار بافندگی معمولی و نیز ماشین آلات بافت تافتینگ تولید شود اما معمولا سرعت بافت در ماشین آلات تافتینگ به مراتب بالاتر و سریع تر از ماشین آلات بافندگی Face to Face است. از سال هایی که فرش ها عمدتاً توسط دست بافته می شوند زمان زیادی گذشته است و امروزه ماشین آلات فوق مدرن به ما این اجازه را می دهد تا فرش هایی با تراکم متفاوت، نخ های متفاوت و طرح های بی نهایت گوناگون تولید کنیم. امروزه ماشین آلات تافتینگ موجود در بازار با قیمتی حدود 800 هزار پوند قابلیت هایی به تولیدکنندگان می دهد که شاید 20 سال پیش هیچ کس تصور آن را نیز نمی کرد. امروز با دستگاه های مدرن موجود در بازار تنها در عرض 30 دقیقه می توانید نوع بافت، نوع نخ و طرح را عوض کنید.

 معمولا ماشین آلات تافتینگ دارای عرض بین 4 تا 5 متر هستند و ظاهر عظیم آن ها همراه با کریل مخصوص نخ های سطح فرش و نیز چله و غلطک های پیچش و غیره شکوه خاصی به آن ها می بخشند. اما عموماً قلب این ماشین آلات و نبض تپنده آن ها که به فرش جان و روح می دهد سوزن های کوچکی هستند که پس از تحویل نخ از تغذیه کننده ها هنرمندانه گره های فرش را ایجاد می کنند در مرحله پایانی پس از جمع آوری فرش بر روی غلطک های جمع کننده مقاوم سازی پشت فرش توسط یک لایه پشتی و چسب لاتکس است که باعث مقاومت فرش و استحکام نهایی حلقه ها در فرش می شود.

نکته: براساس نتایج بررسی هاي صورت گرفته در زمینه خواص آتش گیري انواع نخ خاب مصرفی در فرش ماشینی، پلی پروپیلن و اکریلیک داراي بیشترین تمایل به آتش گیري و پلی استر و پشم داراي کمترین تمایل به آتش گیري می باشند. 

نواقصی در خاب فرش که عیب فرش به حساب می آید:

  • كم خابي: اين عيب ها همان طوري كه از اسم آن مشخص است مربوط به كم بودن ارتفاع پايل قالي هاست. اين عيب باعث كاهش درجه قالي گشته و ممكن است به علت موارد زير به وجود آيد:

الف. در صورتي كه يكي از قالي هاي توليدي داراي ارتفاع خاب كمتري نسبت به قالي ديگر باشد

ب.در صورتي كه دو قالي داراي ارتفاع خاب كمي باشند

  • خاب كندگي: اين عيب در اثر سفت شدن نخ خاب در قفسه به وجود مي آيد. 

  • دو خاب شدن:

به صورت کلی در هر یک از مراحل تولید و تکمیل فرش ماشینی، اگر فرش به حالتی قرار گیرد که خاب قسمتی از فرش روی قسمت دیگر قرار گیرد بواسطه درهم رفتن خاب  و فشار وارده به نخ خاب حالت سایه روشن در خاب فرش بوجود می آید در واقع دو خاب شدن فرش علت فنی نداشته و عدم رعایت اصول تولید . علت ایجاد این مشکل برای خاب فرش می شود.

 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران