گزارشی کوتاه از هشتمین نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی تهران - شهریور 1395

هشتمین نمایشگاه بین المللی کف پوش ها، موکت، فرش ماشینی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران در حالی گشایش یافت که 132 شرکت داخلی و پنج شرکت خارجی از کشورهای ترکیه، چین و تایوان در ان حضور داشتند.

طی 4 روز برپایی این نمایشگاه، انواع فرش های ماشینی، صنایع و تجهیزات وابسته وانواع کف پوش، موکت، قطعات و ماشین آلات مربوطه و مواد اولیه در معرض دید متخصصان و مصرف کنندگان قرار گرفت. 

رونمایی از تابلو فرش ماشینی جهان و معرفی فرش آنتی باکتریال 100 درصد اکریلیک از دیگر برنامه های این نمایشگاه بود

تولید فرش‌های آنتی‌باکتریال، بدون پرز و حساسیت، ضدلک، ضدبو و خاصیت خود خاموش شونده به همت گروه نساجی فرهی در کشور آغاز شده و بسیاری از مشکلات قبلی فرش‌های ماشینی را برطرف کرده است. محمدرضا نعمت‌زاده در هشتمین نمایشگاه فرش ماشینی علاوه بر بازدید از پیشرفت‌های محققان کشور در زمینه تولید این نوع فرش‌ها، در جریان کارایی، آزمایش و بررسی این تولیدات نیز قرار گرفت. 

حضور مشارکت کنندگان و غرفه داران در نمایشگاه فرش ماشینی، نسبت به برخی نمایشگاه‌های ماه‌های اخیر چشمگیر و پر تعداد تر بود غرفه داران که به امید رونق کسب و کارشان در آینده نزدیک به نمایشگاه آمده‌اند، بر این باورند که بازار شرایط مطلوبی برای جذب سرمایه گذار دارد. گزارشی کوتاه از گشت و گذار در سالن‌ها و غرفه‌های نمایشگاه چهارم فرش ماشینی را بخوانید.

فعال‌ترین صنعت ملی 

به گفته عبدالرحیم مفیدی مدیرعامل هیئت مدیره شهرک صنعتی سلیمان صباحی بیدگلی، 25 شرکت فرش ماشینی از آران و بیدگل در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش، موکت، کف پوش‌ها و صنایع وابسته تهران حضور می یابند.

وی افزود: این 25 واحد صنعتی جدیدترین محصولات خود در زمینه فرش و گلیم را در نمایشگاه بین الملی تهران به نمایش می‌گذارند و شهرستان آران و بیدگل با دارا بودن بیش از 50 درصد از سهم تولید فرش ماشینی کشور هر ساله حضور پررنگی در این نمایشگاه دارد. از جمله  این شرکتها می توان به مثل نگین مشهد، محتشم، شادنقش، تاپ، اعیان، قیطران، یلدای کویر و... اشاره کرد.

مفیدی تصریح کرد: بیش از 30 درصد تولیدات این شهرک به کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا صادر می‌شود.

خود کفایی کامل در صنعت ملی

گروه صنعتی نوین تکنیک، در این غرفه که با استقبال شرکت داران، تولید کنندگان و مدیران فرش ماشینی مواجه بود به سراغ یزدی مدیر فروش کاشان این شرکت رفتیم.

وی فرش ایران را نیازمند تبلیغ نمی‌داند و می‌گوید: گروه تولیدی ما در عرصه تولید آلبوم‌های ریلی، شافت و بلبرینگ فعالیت دارد و در این زمینه جزو اولین و بزرگترین تولید کننده‌های آلبوم‌های ریلی قابدار در ایران

است. وی افزود: در برگزاری نمایشگاه‌های سال ۹۰ خدمت دهی ۶۵ درصدی به نمایشگاه، سال ۹۱ خدمات ۸۰ درصدی و به همین نسبت تا سال ۹۴ خدمات دهی شرکتمان را به ۹۵ درصد رسانده‌ایم و خوشبختانه ایران، هم از نظر هنر و هم از نظر تجهیزات مورد نیاز برای این صنعت ملی به خود کفایی کامل دست یافته است.

یزدی بر این باور است که فرش به صورت کلی موجب مباهات و فخر ایران است و باید در هر دو زمینه فرش دستباف و ماشینی رقابت سالم وجود داشته باشد و تنها در فکر افزایش کیفیت فرش‌ها برای فتح بازارهای جهانی بود.

وی می‌گوید: اکنون رقیب اصلی فرش ماشینی و دستباف در داخل مرزها نیست بلکه رقبای دیگر در خارج از مرزها هستند که باید برای از میدان به در کردن آنها با ارتقای کیفیت، تنوع طرح‌ها و رنگ‌ها و قیمت مناسب کوشید.

گفتنی است: یکی از ابتکارات این گروه تولید آلبوم شافت و بلبیرنگ فولادی ریخته گری است که پس از دو سال تلاش جهت تولید آلبوم با تعداد ۲۴ برگ برای اولین بار به بازار آمده و این محصول با ۱۲۰ ماه گارانتی بی قید و شرط ارائه می‌شود.

مشارکت در نمایشگاه، بدون غرفه

 برخی از شرکت‌های تولیدی نیز که به دلیل محدود بودن فضای نمایشگاهی یا صرفه جویی در هزینه‌ها شانس مشارکت در نمایشگاه را از دست داده بودند، با توزیع تراکت و اوراق تبلیغاتی در بیرون از دروازه‌های ورودی نمایشگاه و حتی داخل و فضای باز بین سالن‌ها می‌کوشیدند جبران مافات کرده و در بازار کسب و کار از رقبای صاحب غرفه عقب نمانند. در میان غرفه داران عده‌ای هم از تمایزی که مسئولین در زمینه ارائه خدمات حمایتی به تولید کنندگان و فعالین فرش دستباف قائل شده‌اند گله داشته و براین باور بودند که اگر حمایت‌هایی که دولت از فرش دستباف دارد از فرش ماشینی هم داشته باشد شاهد رشد چشمگیری در این حوزه خواهیم بود و اصولاً فرش نماد هنر ایران است و فرقی میان این دو حوزه وجود ندارد. عده‌ای نیز از زمان برگزاری نمایشگاه خرسند بوده و بر این باور بودند که حضور پرشور شرکت‌ها در این دوره متأثر از زمان مناسبی است که برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

برگرفته از پایگاه خبری اخبار نمایشگاهها

 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران