رونمایی از فرش صلح،مهرماه،اصفهان،هجدهمین مجمع جهانی صنایع دستی

'فرش صلح' جلوه ای از هنر ایرانی در هجدهمین مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان رونمایی می شود.

به گزارش ایرنا، این فرش با ایده معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و با هدف ترغیب ملت ها به صلح و دوستی و به همت استاد 'حمید کاظم نیار' از هنرمندان پیشکوست کشور در استان آذربایجان شرقی بافته می شود.

این فرش تمام ابریشم با هدف ترویج گفتمان صلح، افزایش تعاملات و ارتباطات نزدیک با ملل با شعار صلح و دوستی در حال بافت است و در طراحی آن از نمادهای پنج قاره همچون پرندگان اساطیری و درخت طوبی استفاده شده است. این فرش در هجدهمین اجلاس بین المللی شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان، رونمایی خواهد شد و هر کدام از سران مذهبی، ملی و سیاسی شرکت کننده در اجلاس گره ای نمادین بر آن خواهند زد.

هجدهمین مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان از 3 تا 6 مهر در هتل عباسی اصفهان برگزار می شود. قرار است در این اجلاس علاوه بر انتخاب رئیس جدید، در انتخاب کارکنان و مقامات تشکیلاتی مجمع بازنگری صورت گیرد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به تازگی از حضور چهار وزیر از کشورهای مختلف بهمراه دو وزیر از کشورمان در آیین افتتاحیه این اجلاس خبر داده است.

بهمن نامور مطلق یادآوری کرد: پس از آیین آغازین در هتل عباسی، نشست های تخصصی جغرافیایی مناطق جهان انجام خواهد شد. وی برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در فضای کاخ چهلستون، همایش تکنولوژی های نوین و آینده صنایع دستی و کارگاه تخصصی رنگرزی با حضور کارشناسان خارجی را از دیگر برنامه های این اجلاس برشمرد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، برگزاری این اجلاس بزرگ برای اولین بار در کشور را دارای چهار منفعت بزرگ دانست و گفت: منفعت تعلیمی که بحث انتقال علوم و دانش کارگاهی کشورهای دیگر را بخصوص در صنایع نساجی که درآن از برخی کشورهای مطرح عقب هستیم برای ما دارد.

وی منفعت ترویجی که به بهتر شدن برند ایران و اصفهان کمک می کند، منفعت تجاری که سمیناری با 200 شرکت کننده خارجی به همراه خانواده ها سود گردشگری دارد و حتما مذاکرات تجاری خوبی نیز با هیات ها صورت میگیرد و همچنین منفعت تشکیلاتی که به نفوذ ایران در تشکل های جهانی کمک می کند را از جمله منفعت های برگزاری این اجلاس برشمرد.

شورای جهانی صنایع دستی یکی از سازمان های زیر مجموعه یونسکو است که ایران حدود ۵۰ سال است که درآن عضویت دارد. این شورا و عملکرد آن می تواند نقطه عطف بزرگی در کمک به توسعه صنایع دستی در کشورهای عضو باشد. 

نشست شورای جهانی صنایع دستی از سوم تا ششم مهر امسال با حضور حدود 200 نفر از شخصیت های بین المللی از 90 کشور در اصفهان برگزار خواهد شد. 297 رشته صنایع دستی ثبت و شناخته شده در کشور وجود دارد که 199 رشته آن مربوط به استان اصفهان است.

شورای جهانی صنایع دستی در سال 1964 و پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد که اکنون به عنوان یکی از سازمان های زیر مجموعه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) با عضویت 90 کشور فعالیت دارد. ایران از سال 1347 ( 1968) عضو این شوراست.

برگرفته از سایت قطره

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران