شستشوی فرشهای ماشينی در خانه

فرش ها با توجه به ساختار و مواد موجود در آن زمینه ساز رشد ، تکثیر و انتشار انواع بیماری ها و بالاخص بروز حساسیتهای پوستی و بیماریهای قارچی در انسان و بویژه کودکان می گردد. همچنین فعالیت میکرو ارگانیسم ها در فرش باعث ایجاد بوهای نامطبوع تغییر رنگ و تسریع در پوسیدگی و تخریب فرش می گردد
بهترین شيوه شستن آنها نيز سپردنشان به مراکز قالیشویی است. این مراکز با صرف زمان و انرژی کمتر فرش شما را میشویند. دقت کنيد برای این کار از مراکزی کمک بگيرید که فرش شما را به صورت لوله شده تحویل میگيرند و پس از شستشو نيز به همان صورت پس میدهند. تا زدن فرشها سبب شکستگی و بدفرم شدن آنها خواهد شد.
در این مقاله برآنیم تا به راهکارهایی مناسب به منظور شست‌وشوی فرش در منزل اشاره کنیم البته قبل از آن پیشنهاد میکنیم مقدمات قبل از شستشوی فرش را حتما بخوانید
•‌بهتر است فرش را روی زمین سیمانی یا موزاییک یا زمین شیب دار قرار بدهید.
•‌در شست‌وشوی فرش چه ماشینی، چه دستبافت از آب گرم استفاده نکنید، زیرا فرش‌ ماشینی به‌ دلیل دارا بودن مواد پلاستیکی در گره‌ها و تار و پود پس از شست‌وشو نرمی و لطافت خود را از دست می‌دهد. فرش‌ دستبافت هم، رنگ پس می‌دهد. چون آب گرم، رنگ پس داده شده را در قسمت‌های روشن فرش تثبیت می‌کند.
•‌ در شستشوی فرش از مواد قلیایی نباید استفاده شود. بهتر است از از شوینده های خنثی مثل پودر دستی که باید قبل از استفاده در آب حل شود یا شامپو فرش یا پودر صابون حل شده برای فرش‌هایی که بویژه چربی روی آنها ریخته شده است، استفاده کنید.
•‌فرش دستبافت را نباید از قبل خیس کنید، بخصوص فرش‌هایی که رنگ پس می‌دهند. زیرا قسمت‌های روشن فرش رنگی می‌شود. حالا این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان تشخیص داد فرشی رنگ پس می‌دهد؟! فرش‌های دستبافت چون کیفیت‌ متفاوتی دارد، ممکن است بعضی از آنها رنگ پس بدهد. پس برای تشخیص آن، باید یک دستمال سفید رنگ را که با آب نیمه گرم خیس شده به قسمت‌هایی از پرز فرش بکشیم. اگر دستمال سفید، رنگی شد، فرش ما رنگ پس می‌دهد.فرشی را که رنگ پس می دهد، پس از شستشو با برس پلاستیکی و آبگیری، لوله نکنید و هرگز داخل لوله آب نگیرید.
فرش شسته شده را کاملا آبگیری کرده با پارو و سپس با دستمال نخی یا حوله ای آب پرز آن را کاملا بگیرید و یک ساعت به همان حالت روی زمین بگذارید تا قسمت هایی که رنگ پس می دهد با قسمت های دیگر فرش تداخل پیدا نکند. وقتی فرش یک ساعت روی زمین به صورت پهن شده ماند، مابقی رطوبت خود را از دست می دهد و آماده پهن کردن می شود.
فرش نیمه مرطوب از پشت، در سایه (نور غیر مستقیم خورشید) در معرض هوا آویخته شود.
برای فرشهای ماشینی و دستبافت هم که رنگ پس نمی دهند، روش شستشو به همین صورت است. اگر هنگام پهن کردن فرش دوباره روی آن آب بگیرید، ریشه های آن حتما زرد خواهد شد.
پس از خشک شدن فرش آن را با جاروی دستی یا برس به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا تمام طرح ها و نقش ونگار فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیبا و شکیل تر و تمیز دیده شود.
(جارو برقی چون به صورت رفت و برگشت روی فرش کشیده می شود خواب فرش را به هم زده و از زیبایی آن می کاهد)
•‌قبل از شامپو زدن، باید فرش را جارو کنید. سپس یک لیتر آب و دو فنجان شامپو فرش را داخل ظرفی ریخته و خوب هم بزنید تا حسابی کف کند.
•‌کف شامپو را با یک تور روی فرش بمالید، البته حرکت تور باید به آرامی انجام شود. این نکته مهم است، اگر به جای کف شامپو از آب آن استفاده کنید، رطوبت به ریشه‌های فرش می‌رسد و ریشه‌ها در محیط مرطوب پوسیده می‌شود، اما کف شامپو لکه‌های روی پرز فرش را از بین می‌برد و ظرف نیم ساعت در مجاورت هوا ناپدید می‌شود. بعد از نیم ساعت با یک جارو دستی آن را به سمت خواب فرش جارو بزنید. سپس با یک برس، فرش خود را شانه کنید. با این کار پرزها سر جای خود قرار می‌گیرد و فرش نرم و زیبا می‌شود.
حالا این سوال مطرح می‌شود که اصولا فرش‌ها در چه مواقعی باید شسته شود؟ به علت مواد به کار رفته در بافت فرش، رنگ و شرایط محیطی نمی‌توان دقیقا گفت که فرش‌ها چه زمانی نیاز به شست‌وشو دارد، اما معمولا بین 18 تا 24 ماه یکبار باید شسته شود.
چند نکته ساده
ـ خانه‌هایی که آفتابگیر است با وجود فراهم آوردن شرایط مفید برای محیط درونی خانه، مضراتی را هم برای آنها دارد. برای مثال قرار داشتن فرش در معرض آفتاب به طور مداوم روی رنگ آن تاثیر منفی می‌گذارد. اگر قالی دستبافی در خانه پهن کرده‌اید، برای پنجره‌های مقابل آن از پرده‌های ضخیم استفاده کنید.
ـ اگر لکه‌ای تر روی فرش ریخته، سعی کنید آن را بلافاصله با استفاده از دستمال یا شامپو فرش تمیز کنید، زیرا لکه‌ها به مرور زمان مقاومت بیشتری از خود در مقابل تمیز شدن نشان می‌دهد. نباید فراموش کنیم که ساییدن لکه، فقط به پخش شدن آلودگی به روی نقاط دیگر فرش منجر می‌شود، اما اگر لکه خشک بود به محض مشاهده باید آن را با جارو برقی جمع و سپس آثار آن لکه را با دستمال‌تر تمیز کنید.
ـ سعی کنید لکه‌های موجود روی فرش را حتی‌الامکان با آب تمیز و کمتر از مواد شوینده استفاده کنید، زیرا استفاده از مواد شوینده، ممکن است باعث افزایش جذب گرد و خاک شود.
ـ اگر از مواد شوینده شیمیایی برای تمیز کردن فرش منزل استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که باید حتما این مواد را با استفاده از دستورالعمل چاپ شده روی جعبه آن به کار ببرید. در برخی از موارد، مخلوط کردن چند ماده شوینده می‌تواند باعث بروز صدمات جدی به فرش شود.
ـ در قسمت کوچکی از فرش مواد پاک‌کننده را امتحان کنید تا مطمئن شوید آسیبی به فرش نمی‌زند.
و در پایان، به یاد داشته باشید که تمام‌ لکه‌ها قابل پاک شدن نیست، اگر بعد از سعی و تلاش بسیار نتوانستید لکه‌ها را از بین ببرید، حتما با افراد حرفه‌ای در زمینه شست‌وشوی فرش مشورت کنید. 
 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران