دوشنبه 30 مهر 1397 22 اکتبر 2018

فرش امام حسین (ع)تاریخ ارسال : 1395/10/27

به گزارش ایرنا، طرح بافت این فرش که با عنوان ' فرش امام حسین (ع)' بافته خواهد شد، به این صورت است که دارقالی آن بر روی یک کامیون خاور نصب می شود و این خودرو با حرکت در خیابان های شهر اصفهان، فعالیت بافندگان آن را در معرض دید عموم قرار خواهد داد. 

داریوش دادخواه مجری و طراح ' فرش امام حسین (ع) ' اظهارکرد: این طرح توسط ' خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) ' و با هدف افزایش مشارکت خیران در زمینه اشتغالزایی انجام می شود به گفته دادخواه، خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) از سال 90 با هدف اشتغالزایی برای زنان بی سرپرست، زندانیان و معلولان و در گام های بعدی اشتغال زایی برای جوانان فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه این حرکت باعث اشتغال زایی شده است اذعان کرد: همچنین این طرح یک اثر فرهنگی، هنری، ملی و مذهبی است و امکان ثبت جهانی آن وجود دارد.

دادخواه افزود: این فرش دارای ابعاد 30/2در 5/1، با دارا بودن ۳ میلیون گره از جنس کرک و ابریشم و با تراکم ۲۰ تا ۱۰۰ است و در مدت 150 روز بافته خواهد شد.

مدیر اجرایی طرح بافت فرش حرم امام حسین(ع) با اشاره به اینکه در این فرش از نقشه و گل و مرغ اصفهان استفاده شده است، تصریح کرد: همچنین از طرح گل های شقایق و نرگس نیز استفاده شده و ترنج فرش نیز گنبد و گلدسته حرم امام حسین(ع) است.

دادخواه ابراز کرد: زمینه و کناره این فرش کرمی رنگ و از ابریشم خالص است.

وی با اشاره به اینکه هر شخصی می تواند در این طرح سهیم باشد اعلام کرد: این ۳ میلیون گره دارای شناسنامه می باشد به نحوی که هر شخص می تواند گره ای را به نام خود ثبت کند.

مدیر اجرایی طرح بافت فرش حرم امام حسین(ع) ضمن اشاره به آغاز بافت این فرش در تاریخ ۵ مردادماه ۹۵، تکمیل آخرین رج این فرش را پس از ایام اربعین حسینی اعلام و بیان کرد: پس از تکمیل آخرین رج این فرش در حرم امام حسین (ع)، آنرا به موزه آستان قدس امام حسین(ع) خواهیم سپرد.

دادخواه پس از اتمام این طرح، به بافت فرش حرم حضرت عباس (ع) اشاره کرد و گفت: پس از اتمام بافت فرش حرم امام حسین (ع) در همان مکان، دار قالی بافت فرش حرم حضرت عباس(ع) برپا کرده و بافت آنرا آغاز خواهیم کرد.

ارسال پیام

آخرین مطالب

قدم به قدم تا خرید فرش کودک
قدم به قدم تا خرید فرش کودک

فراموش کنیم که کف اتاق کودک، یکی از مهم ترین بخش ها در دکوراسیون و حتی حفظ سلامت کودکان است؛ به خصوص برای نوپایان که دوست دارند تجربه جدید راه رفتن را هر روز، بیش تر از روز قبل، تکرار کنند. نوپایان بیشتر زمان خود را در طول روز روی زمین سپری می‌کنند و چهاردست و پا راه می‌روند و سیستم ایمنی آنها به مواد خارجی بسیار حساس‌تر است به همین دلیل اگر فرش‌ منزلتان مواد حساسیت‌زا را بیشتر به خود جذب کند احتمال ابتلا به حساسیت در فرزندتان بیشتر می‌شود.

آیا می دانید فرش سفارشی چیست؟!!
آیا می دانید فرش سفارشی چیست؟!!

بسیاری از محیط ها هستند که برای فرش کردن با مشکل مواجه هستند. اتاقهای منازل قدیمی، شرکتها، موزه ها، اماکن تاریخی و محیطهای وسیع و محیطهایی که فرش در اندازه های استاندارد شش متری و نه متری و دوازده متری و انواع قالیچه در آن جای نمیگیرد. در چنین مواردی به طور اجبار چند تخته فرش کنار هم انداخته می شوند. اما گاهی اندازه فضای مورد نظر برای فرش کردن، به گونه ای است که به هیچ شکلی نمیتوان آن را با کنار هم قرار دادن چند فرش پر کرد و این امر میتواند به علت شکل محیط مورد نظر و یا اندازه نامتعارف آن و یا هردوی این موارد باشد.

مشاور فرش(هر فرشی برای کجا مناسب است؟)
مشاور فرش(هر فرشی برای کجا مناسب است؟)

درست است كه فرش يكي از مهمترين اركان در دكوراسيون خانه مي باشد و تاثير بسيار زيادي بر زيبايي هر قسمت از خانه دارد اما توجه به اين نكته هم مهم است كه در هنگام خريد فرش فقط نبايد به زيبايي آن توجه كنيم زيرا نكته مهمتر از زيبايي، مناسب بودن فرش خريداري شده براي محل مورد نظر است... با ما همراه باشید...

همه چیز در مورد فرش سجاده ای
همه چیز در مورد فرش سجاده ای

ایجاد مکانی آرام و زیبا و پاکیزه یکی از مشخصات عبادتگاه در تمامی ادیان بوده است. فرش های سجاده ای با الگو برداری از نقوش اسلامی و ایرانی و ایجاد هارمونی متناسب با فضاهای مذهبی  طرحی بدیع و آرامش بخش را ایجاد میکند و به ایجاد فضای معنوی  بسیار کمک می کند. به‌صورت کلی به فرش‌هایی که دو لچک در بالا دارند اما در پایین بدون لچک هستند و در مرکزشان فضایی طاقدار مانند محراب مساجد به‌ تصویر کشیده شده، فرش سجاده ای محرابی می‌گویند. این فرش ها در رول‌های طویل بافته می‌شوند و محراب‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. هر طرح محراب، سجاده یک نمازگزار محسوب می‌شود.

هیت ست شدن در فرش ماشینی یعنی چه؟!
هیت ست شدن در فرش ماشینی یعنی چه؟!

 امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش ماشینی می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.

مشاور فرش (روش های از بین بردن پرز فرش)
مشاور فرش (روش های از بین بردن پرز فرش)

فرش های اکریليکی پرطرفدارترین انواع فرش ماشينی در ایران هستند و از قضا بيشتر از نمونه های دیگر نيز پرز میدهند. به طور کلی اگر در مراحل بافت فرش از مقدار مناسبی آب و روغن در مرحله آماده سازی الياف استفاده شود، دستگاهها در سالن ریسندگی به خوبی تنظيم شوند، تثبيت حرارتی مطلوب باشد و از آهار استفاده شود، فرشها کمتردچار مشکل پرزدهی میشوند.

مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)
مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)

خیلی ها از کثیف شدن فرش ها بخصوص فرش های رنگ روشن شاکی هستند و امکان سپردن فرش ها به دست قالیشویان هم همیشه وجود ندارد تقریبا هر پاک کننده فرش تجاری پر از مواد شیمیایی می باشد که برای بچه ها، حیوانات خانگی و هرکس دیگری خطرناک هستند . این مواد شیمیایی ممکن است علائم آلرژیکی در بعضی از افراد ایجاد نماید و بقایای سمی این مواد در فرش تا هفته ها بعد از شستشو فرش باقی بماند. تعدادی از محلول های غیر سمی کاملا خانگی ثابت کرده اند که بدون تهدید بهداشت و محیط زیست برعکس مواد شیمیایی می توانند تجربه خوبی در شستشو ارائه دهند.

از شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان بیشتر بدانیم
از شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان بیشتر بدانیم

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندِویل دو کشور اصلی تولیدکننده ماشین آلات فرش بافی در دنیا می باشند. ماشین‌آلاتی که برای تولید فرش ماشینی در ایران به کار می‌روند، بهترین‌های دنیا هستند. ایرانی‌ها با وارد کردن تکنولوژی روز دنیا سعی در تولید بهترین کیفیت را دارند. ماشین‌های 1200شانه باف در ایران را هیچ کشور دیگری استفاده نمی‌کند و ایرانیان در این زمینه بسیار پیشرفته هستند. حتی بلژیک که از تولیدکنندگان فرش ماشینی به شمار می‌رود، از دستگاه‌های پیشرفته خود به اندازه ایرانیان استفاده نمی‌کند.